بلاگ

نکاتی در مورد مصرف شیر با تخم مرغ

شیر و تخم مرغ هر کدام یک ماده غذایی کامل محسوب می‌شوند که سرشار از مواد غذایی لازم برای بدن هستند. بنابراین قرار دادن شیر با تخم مرغ در برنامه غذایی مهم است و فواید بسیاری دارد که در این مطلب به آن می‌پردازیم. بدن انسان برای سلامت خود و ادامه حیات و همچنین انجام کارهای روزانه به مواد و عناصری احتیاج دارد که بدون آن‌ها نمی‌تواند کار خود را انجام دهد.

برخی از این مواد و عناصر را خود بدن می‌تواند تولید کند. اما توانایی تولید برخی دیگر را ندارد و باید آن‌ها را توسط غذای دریافتی و یا محیط اطراف به دست آورد. به این مواد که بدن قادر به تولید آن‌ها نیست مواد غذایی می‌گویند. در هر غذایی که ما مصرف می‌کنیم برخی از مواد غذایی به میزان مختلف یافت می‌شود. در این میان شیر یک وعده غذایی کامل محسوب می‌شود که مصرف آن با تخم مرغ بسیاری از مواد غذایی بدن را تامین می‌کند. در واقع مواد غذایی موجود تخم مرغ حتی از شیر نیز کامل‌تر است. اما در مورد مصرف این دو ماده غذایی با یکدیگر نکاتی وجود دارد که در ادامه بیان می کنیم.

مواد غذایی موجود در شیر و تخم مرغ

لبنیات منبع اصلی تامین کلسیم هستند و شیر به عنوان ماده‌ای که تمام لبنیات از آن گرفته می‌شوند سرشار از کلسیم است. همانطور که می‌دانید کلسیم برای رشد استخوان‌ها ماده ای بسیار ضروری است که در دروان رشد به کودکان و نوجوانان کمک می‌کند که استخوان‌هایی قوی و سالم داشته باشند. برای بزرگسالان نیز کلسیم موجود در شیر به درمان پوکی استخوان و دردهای مفصلی کمک می‌کند. علاوه بر این شیر دارای مقادیر زیادی از پروتئین است که بدن به صورت روزانه به آن نیاز دارد.

نکاتی در مورد مصرف شیر با تخم مرغ

 

در کنار شیر، با مصرف تخم مرغ نیز می‌توان کلسیم و پروتئین بسیاری برای بدن فراهم کرد. همچنین دارای ویتامین‌های مختلفی است که برای پوست، مو و چشم و در کل عملکرد کلی بدن مفید است. علاوه بر این موادی مانند روی و منیزیم نیز در تخم مرغ موجود می‌باشد. شیر ماده‌ای است که فرزندان تازه متولد شده پستانداران تا ماه‌ها از آن تغذیه می‌کنند و در آن هرچه که برای رشد و ادامه حیات این پستانداران لازم است موجود می‌باشد. تخم مرغ نیز دارای تمام مواد غذایی است که جنین مرغ برای تبدیل شدن به جوجه، به آن‌ها نیاز دارد. به همین دلیل است که مصرف شیر با تخم مرغ بسیاری از نیازهای بدن انسان‌ها را نیز تامین می‌کند.

نکاتی در مورد مصرف شیر با تخم مرغ 1

تخم مرغ را به صورت خام مصرف نکنید!

بسیاری از افراد مخصوصا ورزشکاران برای این که از پروتئین موجود در شیر و تخم مرغ بهره ببرند، شیر خام را با زرده تخم مرغ خام مخلوط کرده و مصرف می‌کنند. اما مصرف تخم مرغ به صورت خام ممکن است باعث مسمومیت غذایی شود و خطرات جدی را برای سلامت انسان در پی دارد. یکی از این خطرات بروز سالمونا برای انسان است. سالامونا یک باکتری است که در روده مرغ به وجود می‌آید و ممکن است تخم او نیز حاوی این باکتری باشد. درست که احتمال این عارضه بسیار کم است اما نباید این احتمال را نادیده گرفت. خوشبختانه پختن تخم مرغ باعث از بین رفتن این باکتری می‌شود.

همچنین در بعضی افراد خوردن تخم مرغ خام باعث می‌شود که جذب پروتئین آن انجام نشود. به این صورت که این پروتئین با بیوتین بدن آن‌‌ها ترکیب شده و مانع از جذب آن توسط بدن می‌شود. عفونت باکتریایی نیز یکی دیگر مشکلات خوردن تخم مرغ خام است. پس بهتر است تخم مرغ را به صورت پخته مصرف کنید. می‌توانید آن را نیم پز کنید. برای اینکه خواص تخم مرغ حفظ شود و مضراتی به همراه نداشته باشد، بهترین کار مصرف آن به صورت آب‌پز است. در نهایت توجه داشته باشید که تخم مرغ سطح کلسترول بدن را بالا می‌برد و مصرف زیاد آن می‌تواند خطر آفرین باشد. پس مصرف این ماده غذایی را کنترل کرده و زیاده روی نکنید.

نکاتی در مورد مصرف شیر با تخم مرغ 2

مصرف شیر با تخم مرغ

درست است که این دو ماده غذایی سرشار از مواد مفید برای بدن هستند. اما شاید مصرف آن‌ها با یکدیگر برای بعضی افراد ایجاد حساسیت کند. همچنین در صورتی که شیر را بلافاصله با تخم مرغ مصرف کنید، مقدار زیادی از پروتئینی که دارند، وارد معده می‌شود. در این شرایط ممکن است خود معده نیز نتواند آن‌ها را به خوبی هضم کند و باعث بروز مشکلاتی در معده و گوارش شود. در نتیجه باعث ذخیره چربی در بدن شود که این افزایش چربی در بدن زمینه ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها می‌شود.

اما لازم نیست که یکی از این مواد غذایی پرخاصیت را از برنامه غذایی خود حذف کنیم. بلکه بهترین راه برای مصرف شیر با تخم مرغ این است که اولا آن‌ها را به صورت پخته مصرف کنیم، دوما زمانی را بین مصرف آن‌ها قرار دهیم که از مشکلات خوردن این دو ماده غذایی با یکدیگر جلوگیری کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *