بلاگ

آیا پرخاصیت ترین گوشت پرنده ها را می دانید؟

پرخاصیت ترین گوشت پرنده ها 1

یکی از مهمترین موادی که می بایست در رژیم غذایی انسان رعایت شود پروتئین است، پروتئین مورد نیاز بدن را می توان از طریق مصرف گوشت و فراورده های آن تامین کرد،  گوشت علاوه بر پروتئین دارای املاح معدنی و ویتامین های فراوان دیگری نیز می باشد که تمامی نیازهای بدن از طریق آن تامین می گردد. حال این سوال پیش می اید که کدام نوع گوشت ارزش غذایی بیشتری دارد؟ گوشت سفید طیور و ماکیان از نظر کیفیت بالای پروتئین- چربی کمتر و همچنین طبخ آسانتر در مقایسه با گوشت قرمز دارای ارجعیت بوده و سالم تر می باشد، لذا در این مقاله می خواهیم پرخاصیت ترین گوشت پرنده ها و میزان خاصیت و ارزش غذایی هر کدام از آن ها را مورد بررسی قرار دهیم

آیا پرخاصیت ترین گوشت پرنده را می دانید؟

گوشت کبک

کبک در دسته پرندگان وحشی قرار دارد و گوشت آن 5 الی 10 درصد بیش از سایر پرندگان پروتئین دارد و اسید های امینه مورد نیاز بدن را نیز تامین می کنداز این رو پزشکان در تمام دنیا برای درمان برخی بیماری ها مانند ضعف روانی و بی خوابی مصرف آن را برای بیمار تجویز می کنند.

گوشت کبک در دسته پرخاصیت ترین گوشت پرنده ها قرار گرفته است و به میزان بسیار اندکی حاوی کلسترول و چربی بوده و از بروز برخی بیماری ها مانند ناراحتی های قلبی و عروقی ممانعت می کند، همچنین افرادی که دارای فشار خون های بالایی هستند و مصرف گوشت قرمز برایشان ممنوع است می توانند با مصرف گوشت کبک پتاسیم مورد نیاز بدنشان راتامین کنند.

گوشت بوقلمون

بوقلمون یکی از انواع پرندگان با جثه بزرگ است و گوشت آن دارای بخش تیره و روشن است به عنوان مثال گوشت ناحیه سینه این پرنده رنگ روشنی دارد در حالی که گوشت ران دارای رنگ تیره تری است و با وجودی که نسبت به سینه چربی بیشتری دارد سرشار از آهن فراوانی می باشد.

پرخاصیت ترین گوشت پرنده ها 2

گوشت بوقلمون منبع پروتئین است و  در مقایسه با سایر گوشت های سفید بعد از ماهی کمترین میزان کلسترول را دارد، منابع غنی موجود در گوشت بوقلمون شامل فسفر- پتاسیم- سلنیوم- ویتامین B1 – B3- B6 و روی است.

این گوشت سفید به دلیل اینکه بیش از سایر طیور حاوی انتی اکسیدان کیوتین است با مصرف آن می توان از ابتلا به سرطان سینه و پروستات جلوگیری کرد.

گوشت بلدرچین

گوشت بلدرچین یکی دیگر از پرخاصیت ترین گوشت پرنده ها است، بلدرچین پرنده ای با جست و خیز زیاد که در دسته ماکیان قرار دارد و گوشت بسیار لذیذی دارد به دلیل جنب و جوش بسیار زیادی که دارد ماهیچه های آن حاوی میزان فراوانی گلیکوژن می باشند که موجب خوش طعم شدن گوشت آن می شود.

گوشت بلدرچین حاوی پروتئین بسیار زیاد و در مقابل میزان چربی بسیار اندکی است و سرشار از فسفر- سلنیوم- آهن- مس- ویتامین b1- B3 و B6  نیز می باشد و مصرف آن برای درمان بیماری های ضعف اعصاب و بی خوابی- آسم- فشارخون بالا و… مفید می باشد.

پرخاصیت ترین گوشت پرنده ها 3

گوشت شترمرغ

گوشت شتر مرغ در دسته گوشت های قرمز قرار دارد با این فرق که خواص آن در مقایسه با سایر گوشت های قرمز بیش تر بوده و ضرر کمتری دارد و در دسته پرخاصیت ترین گوشت پرنده ها قرار گرفته است

ران و سینه شتر مرغ که قسمت اصلی گوشت این پرنده را تشکیل می دهند در مقایسه با گوشت گوساله و گوسفند میزان کالری و چربی بسیار کمتری دارد و ویتامین ها و مواد مغذی موجود در آن نسبت به سایر فراورده های گوشتی بیشتر است.

گوشت قرقاول

گوشت قرقاول نیر در زمره پرخاصیت ترین گوشت پرنده ها قرار دارد، گوشت این پرنده حاوی درصد بسیار بالایی پروتئین و اسیدهای آمینه است لازم است که بدانید 10 گرم گوشت قرقاول دارای 151 کالری انرژی است.

گوشت غاز- اردک و مرغابی

گوشت غاز بسیار مقوی بوده و برای درمان بیماری های عفونی مفید می باشد و در تامین انرژی مورد نیاز بدن و ترمیم سلول های بسیار کارساز است گوشت اردک و غاز حاوی چربی اشباع شده هستند که میزان آن در مقایسه با گوشت قرمز بسیار کمتر می باشد. گوشت مرغابی نیز دارای خاصیت درمانی است و در درمان فشار خون پایینی و ضعف اعصاب مفید می باشد.

گوشت مرغ

گوشت مرغ سرشار از پروتئین است و در گروه پرخاصیت ترین گوشت پرنده ها قرار دارد که برای تقویت عضلات قلب مفید می باشد، گوشت مرغ شامل ران و سینه می شود که میزان چربی موجود در ران بیشتر از سینه است.

پرخاصیت ترین گوشت پرنده ها 4

سینه مرغ برای افرادی که کلسترول خونشان بالا است مفید می باشد  و ران مرغ به دلیل این که تحرک بیشتری دارد نرم تر بوده و دارای آهن بیشتری می باشد لذا این قسمت مرغ برای افرادی که کم خونی دارند مفید است، لازم به ذکر است که 100 گرم گوشت مرغ دارای 200 کالری انرژی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *